Jak nejlépe připravit zelený čaj

Přípravy zeleného čaje mohou být různé, podle toho, jaký čaj si zrovna budeme připravovat. Čínské čaje se připravují trochu jinak, než japonské a stejně tak je to i s jakostí čajů. Myslím si, že připravit si pro sebe co nejlepší a nejchutnější šálek zeleného čaje, vyžaduje hlavně sebepoznání a že každý člověk tohle může mít trochu jinak. Přesto existují některé obecné rady a postupy, kterých se můžete držet, pokud se chystáte na cestu zeleného čaje. Pití zeleného čaje je podle mě pro každého člověka trochu hlubší a svým způsobem rituálnější zážitek, protože jakmile se do zelených čajů zamilujete, stanou se nedílnou součástí vašeho života. Zelené čaje mohou být jemné, drsné, voňavé i vůní méně přitažlivé, fascinující svojí rozlišností, překvapující širokou škálou chutí, přestože jsou všechny jen z jedné rostliny.

Nesprávný způsob přípravy zeleného čaje může mnohé jeho uživatele odradit. Špatně připravený zelený čaj je totiž hořký, někdy trpký, zapáchající nebo naopak není vůbec výrazný a ztrácí i svoje účinky, kvůli kterým se ho podstatná část lidí rozhodne popíjet.

 

Voda

Zelené čaje bychom neměli zalévat vodou, která má 100 stupňů. Ideální teplota je od cca 65 - maximálně 80 stupňů. Sami uvidíte, že pokud zkusíte čaj zalít např. 65 stupňovou vodou, uděláte klasicky 3 nálevy a poté zkusíte ten stejný druh čaje zalít např. 80 stupňovou vodou, že budou chutnat i vypadat rozdílně.

Voda by měla projít varem a poté nechat vychladnout na požadované stupně. Použít k měření můžete teploměr, případně se řídit teploměry na varných konvicích, pokud mají display. 

Připravíte si 5 g sypaného čaje (zarovnaná čajová lžička) na 1 šálek (180 ml vody), zalijete vodou o teplotě do 80 stupňů a necháte cca 30-45 vteřin vylouhovat. Poté čaj necháte vychladnout na přibližně lidskou tělesnou teplotu. Čaj můžete zakrýt např. talířkem, když chladne. Pokud chcete chlazení urychlit, můžete přihodit kostku ledu (ale už je to trošku - zásah). Čaj není dobré popíjet příliš horký. 

Takto můžete připravit celkem 3 nálevy, vždy při každém dalším nálevu můžete lehce prodloužit dobu louhování čaje. 1. nálev 30 vteřin, druhý nálev 45 vteřin, třetí nálev 1 minutu

Rozhodně nedoporučuji louhovat čaj déle, než je uvedeno, neboť by mohl získat hořkou chuť. To je dáno tříslovinami, které se do vody z čaje uvolňují. 

Voda by měla být méně vápenatá. 

Zelený sypaný čaj se dá připravit i na studeno - macerací. Několik hodin se louhuje čaj ve studené vodě.

 

Do čeho nasypat čaj v čem louhovat čaje

Doporučuji používat výhradně přírodní materiály, do kterých si budete dávat čaj. Nejvhodnější jsou keramická, skleněná, porcelánová, látková nebo bambusová sítka.

Velikost sítka by měla být taková, aby se v něm lístky po zalití mohly dostatečně rozvinout a mohly se z nich uvolnit všechny účinné látky.

Nevhodná jsou kovová sítka, která ovlivňují chuť výsledného čaje a mohou mít negativní vliv i na pozitivní látky, které se v čaji vyskytují. 

Další nevhodná sítka jsou plastová a silikonová. 

Někdo si čaj nechává volně plavat v nápoji a vylouhované lístky poté žvýká. 

 

Nádoby na přípravu čaje

Každý si může najít svojí oblíbenou nádobu na přípravu čaje. Určitě bychom měli mít jednu nádobu, kterou budeme používat speciálně jen na zelené čaje. Nevhodné je do takové nádoby poté připravovat kávu nebo třeba černý čaj.

Na zelené čaje se hodí keramika i sklo, záleží na Vás, co si vyberete.

Osobně mám 3 nádoby na zelený čaj, který si připravuji ráno. V první nádobě (nejčastěji sklenice) louhuji a poté hotový nápoj přelévám do keramických misek, hrnků.

Konvice

Vhodné jsou i konvičky do kterých si můžete připravit větší množství čaje, nedoporučuji čaj poté doohřívat (ani svíčkou). Čaj mění při stálém zahřívání chuť i barvu. 

Konvice jsou dobré keramické, porcelánové i skleněné. 

Nevhodné jsou kovové nebo plechové konvice.

 

Jak skladovat sypané čaje

Doporučuji skladovat v původním obalu - neprůsvitný, dobře uzavřený, schovaný na místě, kde nepodlehne vlhkosti a není v kontaktu s přímým slunečním zářením.  Pokud si čaj chcete přesypat do své nádoby, zvolte neprůsvitnou a dobře těsnící. Nádobu nenechávejte vystavenou někde na kuchyňské lince, ale zavřete do skříňky.

Nevhodné jsou skleněné průsvitné nádoby nebo sklenice, které dobře netěsní. Čaj na přímém světle a špatně uzavřený rychleji degraduje, ztrácí na intenzitě, chuti i vůni.

 

Ochucovadla a slazení

Zelené sypané čaje se obecně nedochucují, ani nesladí, ale vychutnávají se tak, jak jsou.

Nepřidává se ani citron, ani mléko. Dobře připravený čaj nepotřebuje tlumit chuť cukrem.

 

Porcované čaje

Nemají obvykle takovou kvalitu, jako sypané čaje. Nicméně existují výjimky, např. na našem e-shopu pro Vás připravujeme čerstvé porcované čaje, které vždy připravíme, podle aktuální objednávky. Tyto porcované čaje připravujeme z našich sypaných japonských čajů, takže i v sáčku dostanete stejnou kvalitu. Sáčky používáme nebělené, bez kovových sponek.

 

Nejlepší sypané čaje

Každý človek má oblíbený jiný druh čaje. Dopracovat se k tomu můžete tak, že budete neustále zkoušet. Nezapomeňte, že ten čaj, který Vám chutná letos, může příští rok chutnat trochu jinak. Existuje mnoho prodejců čaje, dokonce i stejně jmenného a přesto mohou chutnat čaje od nich rozdílně.

Nepodceňujte přípravu, která je velmi důležitá. Mě osobně více chutnají japonské čaje, protože mi přijdou chuťově jemnější. Zkoušejte, poznávejte, ochutnávejte a hlavně - ať Vaše mysl zůstane otevřená i tehdy, pokud se hned netrefíte do své chuťové noty. Osobně jsem tak rok nakupovala a ochutnávala různé zelené čaje, než jsem zjistila, co vlastně v chutích preferuji....Trvalo to dlouho, mohla jsem to vzdát po prvním nedobrém zážitku, ale zelený čaj mě vždy fascinoval svými pozitivními účinky na lidský organismus, který jsem chtěla také zažívat.

 

Zpět do obchodu